The Dick Watson Trophy – 11th/12th October

David Wybar is running the event which has been played on a different basis in previous years – we invited various schools to put in a team of four and have a field of 12 teams (48 golfers) which should work well. The format is 36 holes of foursomes stableford off handicap on Saturday, all four scores to count, followed by Dinner Matches playing match play on Sunday morning (1st v 2nd, 3rd v 4th and so on)

The trophy will be presented to the winner of the top match on Sunday morning

Each player will play one round with each of his team mates

The OWGS team is:

Tim Rowan-Robinson

Charles Dinwiddy

Bill Maclagan

James Tindley

 

A Eton Michael Turner David Robson Fred Turner Peter Innes Eton
B Bradfield Mike Jones Simon Clarkson-Webb Ian Wood-Smith Tim Slingo Bradfield
C Uppingham Chris Clarke Iain Jamie Sam Debenham Jeremy Scowsill Uppingham
D Radley Hugh Wolley Nick Lambert Rob Goldsmith Ben Hawkins Radley
E Ampleforth Henry Rowan-Robinson Rupert Finch Andrew Mangeot Chris Ogilvie Ampleforth
F Glasgow Academy Stewart Bannerman Scott Bannerman David Stewart David Hall Glasgow Academy
G Gresham’s Peter Watson Richard Stevens Stephen Barnard Jeremy Mumby Gresham’s
H Framlingham Robin Anderton Andy Rose Jonny Newton Peter Watts Framlingham
I Tonbridge John Thompson Jim Ludden Adrian Cooper Tony Monteuuis Tonbridge
J Winchester Tim Rowan-Robinson Charles Dinwiddy Bill Maclagan James Tindley Winchester
K Woodbridge Nigel Robson Charlie Robson Josh Robertson Harrison Carter Woodbridge
L Sherborne Jos Whately-Smith Jonnie Waite Simon Buchanan Howard Gill Sherborne
08:45 – 09:23 a.m. Saturday 11th October – 1st tee points 08:45 – 09:23 a.m. Saturday 11th October – 10th tee points
08:45 Eton Michael Turner David Robson Bradfield Ian Wood-Smith Tim Slingo 08:45
Bradfield Mike Jones Simon Clarkson-Webb Uppingham Sam Debenham Jeremy Scowsill
08:53 Uppingham Chris Clarke Iain Jamie Eton Fred Turner Peter Innes 08:53
Radley Hugh Wolley Nick Lambert Ampleforth Andrew Mangeot Chris Ogilvie
09:00 Ampleforth Henry Rowan-Robinson Rupert Finch Radley Rob Goldsmith Ben Hawkins 09:00
Glasgow Academy Stewart Bannerman Scott Bannerman Glasgow Academy David Stewart David Hall
09:08 Gresham’s Peter Watson Richard Stevens Framlingham Jonny Newton Peter Watts 09:08
Framlingham Robin Anderton Andy Rose Tonbridge Adrian Cooper Tony Monteuuis
09:15 Tonbridge John Thompson Jim Ludden Gresham’s Stephen Barnard Jeremy Mumby 09:15
Winchester Tim Rowan-Robinson Charles Dinwiddy Woodbridge Josh Robertson Harrison Carter
09:23 Woodbridge Nigel Robson Charlie Robson Sherborne Simon Buchanan Howard Gill 09:23
Sherborne Jos Whately-Smith Jonnie Waite Winchester Bill Maclagan James Tindley
13:45 – 14:23 p.m. Saturday 11th October – 1st tee points 13:45 – 14:23 p.m. Saturday 11th October – 10th tee points
13:45 Bradfield Mike Jones Tim Slingo Bradfield Simon Clarkson-Webb Ian Wood-Smith 13:45
Ampleforth Henry Rowan-Robinson Chris Ogilvie Radley Nick Lambert Rob Goldsmith
13:53 Eton Michael Turner Peter Innes Eton David Robson Fred Turner 13:53
Radley Hugh Wolley Ben Hawkins Glasgow Academy Scott Bannerman David Stewart
14:00 Uppingham Chris Clarke Jeremy Scowsill Uppingham Iain Jamie Sam Debenham 14:00
Glasgow Academy Stewart Bannerman David Hall Ampleforth Rupert Finch Andrew Mangeot
14:08 Framlingham Robin Anderton Peter Watts Framlingham Andy Rose Jonny Newton 14:08
Woodbridge Nigel Robson Harrison Carter Winchester Charles Dinwiddy Bill Maclagan
14:15 Gresham’s Peter Watson Jeremy Mumby Gresham’s Richard Stevens Stephen Barnard 14:15
Winchester Tim Rowan-Robinson James Tindley Sherborne Jonnie Waite Simon Buchanan
14:23 Tonbridge John Thompson Tony Monteuuis Tonbridge Jim Ludden Adrian Cooper 14:23
Sherborne Jos Whately-Smith Howard Gill Woodbridge Charlie Robson Josh Robertson
Share this Post: Facebook Twitter Pinterest Google Plus StumbleUpon Reddit RSS Email

Related Posts

Comments are closed.